(051) 37662364

اهمیت علوم اسلامی در آلمان

14 تیر آلمان,شیعیان آلمان,مذهب تشیع در آلمان

به گزارش خبرگزاری حزب‌الله، دو سال پیش شورای علوم و علوم انسانی آلمان، آموزش علوم دین اسلام را در دانشگاه‌های آلمان و آموزش امامان جماعت و علمای دین مطرح کرد. این طرح در راستای ایجاد اسلام اصیل آلمانی تعیین‌کننده بود و در جهت بررسی مشابهات و بیان عدم اختلاف فرهنگی آلمان و هویت اسلامی است.

مسلمانان آلمان، در راستای معرفی اسلام و گنجاندن آن در فرهنگ آلمان امروزی، تلاش‌هایی می‌کنند. به عنوان مثال زینب مصراری، زن آلمانی مسلمان مراکشی الاصل، مجله «غزال» را پایه‌گذاری کرد که مجله‌ای خطاب به زن آلمانی با ویژگی‌های فرهنگی متنوع است.

همچنین نعمت صقر، دیگر زن آلمانی مسلمان ترکیه‌ای الاصل اخیرا مجله «آفاق» را منتشر کرده است که  مجله‌ای در زمینه‌ی مذاکرات درباره‌ی مسایل مربوط به مسلمانان در آلمان است. در سال 2006 تصمیم‌گیرندگان سیاسی، کنفرانسی را درباره‌ی اسلام با هدف تشویق همکاری‌ میان دولت آلمان و مسلمانان برگزار کردند. در این کنفرانس اشاره شد که مسلمانان آلمان باید احساس کنند که در وطن خود آلمان، به عنوان مسلمان یا آلمانی هستند.

همچنین بحث و جدل‌هایی درباره‌ی فرهنگ مسلمانان و دین و هویت بین مسلمانان جوان مطرح است و برنامه‌ی آموزشی امامان مساجد نقش مرکزی در این مذاکرات و بحث و جدل‌ها ایفا می‌‌کند. اگر این واقعیت را در نظر بگیریم که مسلمانان از 50 سال پیش در آلمان اقامت دارند، مسلما باید از این واقعیت به طور مثبت استقبال کرد.

بولند اوچار، استاد آموزش دین اسلام در دانشگاه اوستابروک گفته است: در سال 1945 حدود 600 مسلمان در آلمان اقامت داشتند و امروز این تعداد به چهار میلیون تن افزایش یافته است و دو سوم آنها از ترکیه آمده‌اند یا تابعیت ترکیه‌‌ای دارند و این امر در نتیجه‌ی‌ توافقنامه‌ی کارگران مهمان ترکیه‌‌ای است که در سال 1961 از سوی ترکیه و آلمان امضا شد در حالی که حدود 55 درصد از تمامی مسلمانان تابعیت آلمانی دارند.

از دو هزار امام جماعتی که در آلمان فعالیت دارند، 30 درصد از ترکیه به آلمان آمده‌اند و به خوبی به زبان آلمانی و فرهنگ آلمانی آشنایی ندارند و به طور کلی درک محافظه‌کارانه‌ای از اسلام دارند و فعالیت اجتماعی آنها بعضا موجب مسایلی در مسیر تکامل و ادغام مسلمانان در جامعه‌ی آلمان می‌شود و برای آنها درک مسایل مسلمانان در آلمان دشوار است.

لوچار افزوده است: زمان آن رسیده است که اساتید متخصص در دین اسلام و امامان جماعت و علمای دینی مسلمان در آلمان آموزش ببینند. تدریس علوم اسلامی امروزه در دانشگاه‌ها همگام با جریان‌های گسترش یهودیت، مذهب پروتستان و کاتولیک ادامه دارد اما در چهار مرکزی که جدیدا در زمینه‌ی علوم دین اسلام تاسیس شده است.

دانشجویان درباره‌ی مواضعی نظیر علوم دین اسلام درباره‌ی زنان، شناسایی علمای دین اسلام، بررسی‌ تاریخ انتقادی از مکتوبات اسلامی یا نقش زبان و فنون و منطق در تفسیر قرآن کریم و تعالیم حضرت محمد (ص) در کردارش آموزش می‌بینند.

با وجود موانع قبلی آموزش در مسیر جوانان مسلمان آلمانی که تمایل داشتند رهبران دینی باشند، در حال حاضر نسل جدیدی از دانشجویان مسلمان در آلمان وجود دارند که از اعتماد کافی و آموزش مناسب در زمینه‌ی اصول دینی و مکتب‌های فکری برخوردارند.


کد رهگیری
کد رهگیری :