(051) 37662364

ایتالیا

ایتالیا: غذاهای مد روز، دوستیابی و تفریح

 

در ابتدا روند تحصیلات آکادمیک در رشته تاریخ هنر و مطالعات خارج از برنامه در کشور ایتالیا برای امیر چندان واضح و روشن نبود. حال در هفته پایانی برنامه او در ایتالیا، امیر تجربیاتش را در مورد هنر، غذا، و مردم ایتالیا که چشمان او را به روی دنیای جدیدی باز کردند، بازگو می کند.

 

امیر شیفته فرهنگ ایتالیا، هنر و زبان و غذاهای این کشور شده است. ایتالیا به اغلب کشورهای دنیا و جوامع آنها کمکهای بسیاری کرده است و حتی ایالات متحده امریکا نیز از تاثیرات آن مستثنی نیست. امیر در ایتالیا می تواند کمد لباس خود را از ملزومات مد روز پر کند، و از این بابت سپاسگزار پایتخت مد دنیا یعنی شهر میلان است. به جز مارکهای ورساچ، گوچی و آرمانی و کریستفرکلمپ، ایتالیا مرکز ماشینهای ورزشی دنیا همچون فراری، ابزارالات موسیقی همچون پیانو و ملزومات روزمره ما همچون عینک است. این کشور در طول تاریخ زادگاه بزرگترین هنرمندان بوده است و تاریخ و بناهای بسیار عظیم و متحیر کننده آن هیچگاه مردم دنیا را خسته نمی کند.

 

آموزشهای هنری:

 

ایتالیا، کشوری با نقشه چکمه ای شکل در مدیترانه، هر آنچه را که دانشجویان خارجی از تاریخ کهن آن تا شگفتی های امروزیش بخواهند برایشان فراهم می کند. حضور هر ساله هزاران دانشجوی بین المللی در ایتالیا این مدعا را ثابت می کند. مطالعات خارج از برنامه در ایتالیا به طور گسترده ای محبوب هستند که یکی از دلایل آن برنامه های آموزشی جالب و همراه با پیشینه تاریخی است که این کشور به دانشجویان پیشنهاد می کند:

 

-ایتالیا سالهای متمادی در بخش آموزش عالی پیشگام بوده است، دانشگاه سالرنو (Salerno) در قرن نهم و دانشگاه بولونیا (Bologna) در سال 1088 میلادی تاسیس شدند.

 

-شمار زیادی از دانشجویان ایتالیایی پس از کسب مدرک کارشناسی برای مدرک کارشناسی ارشد ادامه تحصیل می دهند.

 

-ایتالیا به طور مداوم با اجرای اصلاحات در حال تلاش برای بهبود و پیشرفت سطح آموزش عالی دانشگاههای خود است.

 

امیر از این موضوع که دانشگاههای ایتالیا آزادیهای آکادمیک بسیاری به دانشجویان خود می دهند خشنود است. زیرا او می تواند هزینه تحصیل خودش را پرداخت کند. او قادر است مدت طولانی خارج از کلاس درس به کارهایی مورد علاقه اش بپردازد. امیر به عنوان یک دانشجوی تاریخ هنر می تواند بازدیدهایی نیز داشته باشد:

 

-گالری تصاویر آکادمیک میکلانژ در فلورانس، و همچنین سقف آبرنگی معروف او در کلیسای سیستین در شهر واتیکان؛

 

-آثار هنری برنینی، رافائل، و کارواجیو در گالری کالوین کلین در شهر رم؛

 

-تابلوی شام آخر داوینچی در کلیسای سانتا ماریا در شهر میلان.

 

یکی از مهمترین برنامه های امیر در طول تحصیل در ایتالیا ملاقات او از گالری اوفیتزی (Uffizi) در شهر فلورانس بود که قدیمی ترین گالری دنیا می باشد. او همچنین هر روز مهارتهای زبانی خود را به کار می برد و تا حد زیادی زبان ایتالیایی را نیز آموخت. در همین زمان دوست امیر، بردیا، نیز در ایتالیا بود و بر روی معماری عظیم این کشور از جمله معبد کهن و بنای تاریخی کولوسئوم (Colosseum) در شهر رم، برج کج پیزا، و کلیسای پیتر و طاق آن که توسط میکلانژ طراحی شده بود تحقیق می کرد.

 

گشت و گذار در رم و حوالی آن:

 

همچون بسیاری از دانشجویان، امیر متوجه شد که ایتالیای مدرن مکانی مهیج و پیچیده، درآمیخته با تاریخ کهن و مدرن است که این امر در هر خیابان و به ویژه در شهرهای مهم مانند رم، فلورانس، میلان و ونیز مشهود است. خیابانهای شهر در طول شب برق ریزان هستند و  رستورانها تا واپسین ساعات شب باز هستند. امیر بهمراه بردیا و دوستان محلی و دانشجویان دیگر ساعتها در ایتالیا به گشت و گذار پرداختند. آنها به تعدادی از کافه ها و رستورانهای محبوب سر زدند تا طعم غذاهای لذیذ ایتالیایی که آوازه آن در سایر کشورها هم پیچیده را بچشند. پاستا در ایتالیا به معنی خمیر (dough) است، اما امیر و دوستانش نمی توانستند بیش از 140 نوع پاستایی را که در این کشور وجود دارد تست کنند.

 

سرگرمی های بسیاری در ایتالیا وجود دارد که دانشجویان می توانند با آنها وقت بگذارنند، چه در شهرهای این کشور و چه در خارج از شهرها:

 

-بازدید از سه کوه آتشفشان فعال وزو (Vesuvius)، کوه های اتنا (Etna) و کوههای استرومبولی (Stromboli)؛

 

-محلی های ایتالیایی این شانس را برای دانشجویان ایجاد کرده اند که بازیهای محبوبشان همچون بیس بال را به آنها آموزش دهند؛

 

-آفتاب گرفتن در زیر خورشید مدیترانه بر روی شنهای سفید ساحل ونیز لیدو.

 

امیر در طول تجربیاتش در ایتالیا توانست برخی از کارهای مرسوم ایتالیایی ها را با کمی ماجراجویی تجربه کند:

 

-مطمئنا او در ناپل که زادگاه پیتزا است، پیتزا خورد؛

 

-او سفری به ایسکیا که به عنوان جزیره زمرد معروف است، داشت و  در آنجا از آبگرم حرارتی لذت برد.

 

-او این شانس را هم داشت که به فستیوال فیلم ونیز که قدیمی ترین فستیوال فیلم دنیاست برود.

 

پس از یک هفته امیر با تعداد زیادی عکس، لباسهای جدید و شناخت جدیدی از فرهنگهای گوناگون و بیش از آنچه که خود نسبت به آن آگاهی داشته به کشورش برمی گردد. حال او با دیدگاه متفاوتی به دنیای اطرافش می نگرد و نمی تواند انتظار زمانی را بکشد که می تواند تجربیانش را از تحصیل در ایتالیا برای خانواده و دوستانش بازگو کند. اما او مطمئن است که با بازگشت به خانه نمی تواند پیتزایی به خوبی پیتزای ایتالیا بخورد.

 

چه جایی را بر روی این کره خاکی می توانید پیدا کنید که در آنجا تحصیل کنید و همچنین فرصت گذراندن چنین اوقات فراغت فوق العاده ای را داشته باشید و چنین آموزشهای بی نظیری را تجربه کنید؟ چنانچه شما به تحصیل در رشته های مجسمه سازی، ادبیات، دین، فلسفه و یا هر رشته دیگری از این دست، تمایل داشته باشید، می توانید با تحصیل در کشور ایتالیا به چشم اندازهای جدیدی دست یابید و زندگیتان را در مسیری قرار دهید که هیچگاه تصورش را هم نمی کردید. همانطور که امیر این کار را کرد.

تهیه کننده: سعید علوی زاده – موسسه بین المللی نادین کاوش


کد رهگیری
کد رهگیری :