(051) 37662364

شرایط پذیرش

داوطلبان مایل به تحصیل در کشور اتریش، ابتدا باید رشته تحصیلی مورد نظر خود و دانشگاهی که در آن به تحصیل مشغول خواهند شد را پس از بررسی کلیه اطلاعات مندرج در سایت موسسه انتخاب نمایند.

برای درخواست پذیرش از دانشگاه، مهمترین نکتۀ قابل توجه برای داوطلبان در کلیۀ مقاطع تحصیلی این است که دانشجوی رسمی یکی از دانشگاههای دولتی (سراسری) ایران باشند. برای کسانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه های سراسری هستند و فارغ التحصیل نشده اند یکی از بهترین فرصت های تحصیلی ، اخذ انتقالی از دانشگاه خود به یکی از دانشگاه های کشور اتریش می باشد.

برای این منظور داوطلب می بایستی دانشجوی رشته مورد نظر در دانشگاه کشور خود و یا کشور دیگری که مورد تائید است باشد، در واقع پیش شرط درخواست پذیرش جهت دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور دانشگاه سراسری در رشته و مقطع مورد نظر می باشد. با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه خود به همراه ریزنمرات مهر و موم شده و گواهی عدم منع تحصیلی در دانشگاه خود به همراه سایر مدارک مورد نیاز ، پرونده شما جهت اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر وین و سایر شهرهای اتریش بازگشایی می شود ، لازم به توضیح است در این روش واحدهایی که شما در دانشگاه اولیه خود گذرانده اید مورد ارزیابی قرار می گیرد و نیاز به گذراندن مجدد این واحد ها در دانشگاه مقصد نمی باشد.

مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه های ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است. این مسئله اصلی ترین شرط برای گرفتن پذیرش است. در واقع دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور ایران را به منزله امتیاز اصلی دادن پذیرش تحصیلی می دانند و پس از آن معدل و نمرات شخص مورد بررسی قرار می گیرد. نداشتن گواهی اشتغال به تحصیل در ترم جاری برای رشته مورد درخواست در ایران به منزلۀ نگرفتن پذیرش است.

به تقاضای فارغ‌التحصیلانی که پس از پایان تحصیل خود اقدام به درخواست پذیرش می‌نمایند طبق شرایط خاصی توسط موسسه ترتیب اثر داده خواهد شد.

برای مقطع کارشناسی ریز نمرات دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و مدرک دیپلم مورد نیاز است که باید پس از ترجمه و تأییدیه دادگستری، به تایید سفارت اتریش در ایران رسیده باشد. برای کارشناسی ارشد نیز علاوه بر آن ریز نمرات دوره کارشناسی و مدرک اتمام دورۀ کارشناسی نیز باید جزِء مدارک ارائه شده باشد. دانشجویانی که قصد ادامۀ تحصیل در مقطع دکتری را دارند، باید به اضافه مدارک ذکر شده، گواهینامۀ فوق‌لیسانس و همچنین مدرک قبولی یا اشتغال به تحصیل مقطع دکتری در رشتۀ تحصیلی مورد درخواست را نیز دارا باشند.

برای ترجمه این مدارک می توان به یکی از دفاتر دارالترجمه رسمی مراجعه نمود. برای دانشگاه های اتریش ترجمه مدارک به زبان آلمانی قابل قبول می باشد. لازم به ذکر است که علی رغم تجربه مترجمین دفاتر دارالترجمه، حتما نسبت به ترجمه مدارک بویژه ریز نمرات ، قبل از ارسال به دادگستری و امور خارجه جهت تایید، دقت لازم را مبذول فرمایید. در این زمینه ترجمه لغات تخصصی بصورت صحیح انجام نمی شود. تجربه نشان داده که گاه ترجمه اسم برخی دروس و یا واژه های تخصصی بصورت صحیح انجام نشده و برای دانشجو مشکلات دوچندانی را پدید می آورد. معمولا استفاده از واژه های نامتعارف و غیرهمگن در ترجمه عبارات تخصصی می تواند در اخذ پذیرش و ثبت نام نهایی در دانشگاه، مشکل ساز شود. از سوی دیگر از آنجاییکه روش نمره دهی و ارزشیابی در نظام آموزشی ایران تفاوت زیاد با نظام نمره دهی اتریش دارد، بهتر است که از دارالترجمه بخواهید که روش نمره دهی را نیز در ترجمه ریز نمرات ذکر نماید. پس از این مرحله است که کلیه مدارک ترجمه شده می بایست به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه ایران رسیده و همراه با کپی برابر اصل شده مدارک به زبان فارسی ضمیمه ترجمه ها گردد. توصیه می شود از کلیه مدارک چندین نسخه فتوکپی تهیه و برابر اصل نمایید تا در صورت نیاز و یا مفقود شدن اصل مدارک بتوان از نسخه برابر اصل شده آنها نیز استفاده نمود. برای این امر می توانید به دادگستری شهر خود مراجعه و مراحل لازم را طی کنید. ترجمه مدارک مزبور باید به تایید سفارت اتریش در ایران نیز برسد. بدیهی است که سفارت اتریش در ایران مبلغی بعنوان هزینه تایید مدارک از متقاضیان دریافت می نماید.

با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده‌های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد و تعداد متقاضیان زیاد می باشد، توصیه می‌شود که داوطلبان مدارک خود را هر چه زودتر (ترجیحا 6 ماه زودتر) به موسسه ارائه کنند. تاریخ برگزاری آزمونهای عملی رشته‌های تحصیلی‌ که دارای آزمون ورودی هستند (دانشگاههای پزشکی، دانشگاههای هنر) در سایت دانشگاه درج شده است. مهلت ارائه تقاضای شرکت در آزمون ورودی برخی از رشته‌ها تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می‌باشد. پس بسیار مهم است که داوطلب در فرصت کافی به آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام کند.در مورد رشته های هنر, قبولی در آزمون عملی ورودی نیاز است و تا قبل از شرکت در آزمون هیچ پذیرشی (اعم از رسمی و غیر رسمی) به دانشجو داده نمی شود. حضور فرد در آزمون الزامی است (فرستادن نمونه کار کافی نمی باشد).

نکته :

اگر شخصی دیپلمه باشد یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد نمی تواند مستقیماٌ برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای کالج اقدام کنند. کالج در اتریش تقریبا دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند

مقطع فوق لیسانس: لیسانسیه های دانشگاه های دولتی می توانند برای فوق لیسانس اقدام کنند اما این باز هم بستگی به خود دانشگاه در اتریش دارد زیرا سطح تحصیل اتریش نسبت به ایران یک سال جلو تر است و شاید بعضی از واحد های آنها را بپذیرند و یک سال پایین تر بنشیند و بعد می تواند ادامه تحصیل دهد .

البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به اتریش فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در اتریش می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.

مهلت درخواست پذیرش و ارائۀ مدارک:

برای ترم تابستان تا 1 فوریه ( 13 بهمن )

برای ترم زمستان تا 1 سپتامبر ( 11 شهریور )

قابل ذکر است که این مهلت‌ها تحت هیچ شرایطی قابل تمدید نیستند. بررسی درخواست‌هایی که بعد از به پایان رسیدن مدت معین‌شده دریافت شوند، به ترم بعدی موکول خواهد شد.

زبان تحصیل :

اکثر دانشگاه های اتریش رشته ها را به زبان آلمانی برگزار می کنند و رشته های به زبان انگلیسی محدود هستند (نیاز به آیلتس 6.5 یا 7). شما برای ورود به دانشگاه نیاز به گذراندن دوره زبان آلمانی دارید. شما می توانید این دوره را در ایران نیز بگذرانید.

کد رهگیری
کد رهگیری :